ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νίκη τίτλου με ανατροπή για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Super League.

Η Ένωση βρέθηκε να χάνει 1-0 στο 81’ με το γκολ του Ανσαριφάρντ, όμως έφτασε στη νίκη με τα γκολ των Τσιγκρίνσκι (87’) και Γιακουμάκη (90’+3’). Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς ο Ολυμπιακός, λόγω αποβολής του Μποτία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το πρωτάθλημα μετά το ντέρμπι παίρνει μία εντελώς διαφορετική τροπή, καθώς ο Ολυμπιακός βρίσκεται τρίτος, στο -4 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ (46 έναντι 42), ενώ η ΑΕΚ με την τεράστια νίκη της πλησίασε στο -2 από την κορυφήΤο πρωτάθλημα μετά το ντέρμπι παίρνει μία εντελώς διαφορετική τροπή, καθώς ο Ολυμπιακός βρίσκεται τρίτος, στο -4 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ (46 έναντι 42), ενώ η ΑΕΚ με την τεράστια νίκη της πλησίασε στο -2 από την κορυφή.

Να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα μερίδα οπαδών του Ολυμπιακού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να προκληθεί ένταση.

Το ντέρμπι είχε πολύ ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και λίγες ευκαιρίες. Τίποτα δεν έδειχνε ότι το φινάλε θα είναι τόσο ανατρεπτικό, με τον Ολυμπιακό να προηγείται και να βλέπει μέσα σε λίγα λεπτά τη νίκη να ξεφεύγει μέσα από τα χέρια του και να μεταμορφώνεται σε ήττα! Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν πάρα πολλές, παίχτηκε καλύτερο ποδόσφαιρο σε σχέση με το ματς του Κυπέλλου, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει τους αντιπάλους της.