ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μουντιάλ 2018: Δείτε όλο το πρόγραμμα

Το 21ο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου ετοιμάζεται να ξεκινήσει, με την «οικοδέσποινα» Ρωσία να υποδέχεται σήμερα το απόγευμα της Πέμπτης (14/06, 18:00) τη Σαουδική Αραβία στο στάδιο Λουζνίκι της Μόσχας (θα προηγηθεί η τελετή έναρξης).

Στα γήπεδα της Ρωσίας έχουν δώσει ραντεβού 32 ομάδες, μεταξύ των οποίων και η κάτοχος του τροπαίου, Γερμανία. Σε διάστημα 32 ημερών θα διεξαχθούν 64 αγώνες, ενώ 12 γήπεδα σε 11 πόλεις θα τους φιλοξενήσουν.

Η Γερμανία, νικήτρια του προηγούμενου Μουντιάλ, θα επιδιώξει να κάνει το repeat για πρώτη φορά μετά το 1962, την ώρα που η Βραζιλία θα αναζητήσει τον 6ο παγκόσμιο τίτλο της.

Το τουρνουά των 32 ημερών αναμένεται να προσελκύσει περισσότερους από 1.5 εκατομμύριο οπαδούς στη Ρωσία, ενώ το εκτιμώμενο τηλεοπτικό κοινό σε όλο τον πλανήτη κυμαίνεται στα 3 δισεκατομμύρια θεατές.

Σε κάθε έναν από τους 8 ομίλους υπάρχουν 4 ομάδες, με τον πρώτο και δεύτερο των γκρουπ να προκρίνονται στην φάση των νοκ άουτ αγώνων (16). Ο τελικός θα διεξαχθεί στο Στάδιο Λουζνίκι, χωρητικότητας 81.000 θεατών, στις 15 Ιουλίου.

Όλα τα παιχνίδια του Μουντιάλ μέχρι τον τελικό:

1ος όμιλος

1η αγωνιστική (14-15/06)

Ρωσία – Σαουδική Αραβία (18:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

Αίγυπτος – Ουρουγουάη (15:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)

Ομάδες

1. Ρωσία

2. Σαουδική Αραβία

3. Αίγυπτος

4. Ουρουγουάη

2η αγωνιστική (19-20/06)

Ρωσία – Αίγυπτος (21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

Ουρουγουάη – Σαουδική Αραβία (18:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

3η αγωνιστική (25/06)

Ουρουγουάη – Ρωσία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)

2ος όμιλος

1η αγωνιστική (15/06)

Μαρόκο – Ιράν (18:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

Πορτογαλία – Ισπανία (21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

Ομάδες

1. Ισπανία

2. Πορτογαλία

3. Μαρόκο

4. Ιράν

2η αγωνιστική (20/06)

Πορτογαλία – Μαρόκο (15:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

Ιράν – Ισπανία (21:00, Kazan Arena, Καζάν)

3η αγωνιστική (25/06)

Ιράν – Πορτογαλία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)

Ισπανία – Μαρόκο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)

3ος όμιλος

1η αγωνιστική (16/06)

Γαλλία – Αυστραλία (13:00, Kazan Arena, Καζάν)

Περού – Δανία (19:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)

Ομάδες

1. Γαλλία

2. Αυστραλία

3. Περού

4. Δανία

2η αγωνιστική (21/06)

Δανία – Αυστραλία (15:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

Γαλλία – Περού (18:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)

3η αγωνιστική (26/06)

Δανία – Γαλλία (17:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

Αυστραλία – Περού (17:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

4ος όμιλος

1η αγωνιστική (16/06)

Αργεντινή – Ισλανδία (16:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)

Κροατία – Νιγηρία (22:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)

Ομάδες

1. Αργεντινή

2. Ισλανδία

3. Κροατία

4. Νιγηρία

2η αγωνιστική (21-22/06)

Αργεντινή – Κροατία (21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

Νιγηρία – Ισλανδία (18:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)

3η αγωνιστική (26/06)

Νιγηρία – Αργεντινή (21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

Ισλανδία – Κροατία (21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

5ος όμιλος

1η αγωνιστική (17/06)

Κόστα Ρίκα – Σερβία (15:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

Βραζιλία – Ελβετία (21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

Ομάδες

1. Βραζιλία

2. Ελβετία

3. Κόστα Ρίκα

4. Σερβία

2η αγωνιστική (22/06)

Βραζιλία – Κόστα Ρίκα (15:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

Σερβία – Ελβετία (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)

3η αγωνιστική (27/06)

Σερβία – Βραζιλία (21:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)

Ελβετία – Κόστα Ρίκα (21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

6ος όμιλος

1η αγωνιστική (17-18/06)

Γερμανία – Μεξικό (18:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

Σουηδία – Ν. Κορέα (15:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

Ομάδες Τέρματα Βαθμοί

1. Γερμανία

2. Μεξικό

3. Σουηδία

4. Νότια Κορέα

2η αγωνιστική (23/06)

Ν. Κορέα – Μεξικό (18:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

Γερμανία – Σουηδία (21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

3η αγωνιστική (27/06)

Ν. Κορέα – Γερμανία (17:00, Kazan Arena, Καζάν)

Μεξικό – Σουηδία (17:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)

7ος όμιλος

1η αγωνιστική (18/06)

Βέλγιο – Παναμάς (18:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

Τυνησία – Αγγλία (21:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)

Ομάδες Τέρματα Βαθμοί

1. Αγγλία

2. Βέλγιο

3. Τυνησία

4. Παναμάς

2η αγωνιστική (23-24/06)

Βέλγιο – Τυνησία (15:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)

Αγγλία – Παναμάς (15:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

3η αγωνιστική (28/06)

Αγγλία – Βέλγιο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)

Παναμάς – Τυνησία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)

8ος όμιλος

1η αγωνιστική (19/06)

Κολομβία – Ιαπωνία (15:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)

Πολωνία – Σενεγάλη (18:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)

Ομάδες Τέρματα Βαθμοί

1. Πολωνία

2. Κολομβία

3. Σενεγάλη

4. Ιαπωνία

2η αγωνιστική (24/06)

Ιαπωνία – Σενεγάλη (18:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)

Πολωνία – Κολομβία (21:00, Kazan Arena, Καζάν)

3η αγωνιστική (28/06)

Ιαπωνία – Πολωνία (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)

Σενεγάλη – Κολομβία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

Φάση «16» (30/6-3/7)

1) Νικητής 3ου ομίλου – Δεύτερος 4ου ομίλου (30/06, 17:00, Kazan Arena, Καζάν)

2) Νικητής 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου (30/06, 21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

3) Νικητής 2ου ομίλου – Δεύτερος 1ου ομίλου (01/07, 17:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

4) Νικητής 4ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου (01/07, 21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

5) Νικητής 5ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου (02/07, 17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

6) Νικητής 7ου ομίλου – Δεύτερος 8ου ομίλου (02/07, 21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

7) Νικητής 6ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου (03/07, 17:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

8) Νικητής 8ου ομίλου – Δεύτερος 7ου ομίλου (03/07, 21:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)

Προημιτελική Φάση (6-7/7)

9) Νικητής 1 – Νικητής 2 (06/07, 17:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

10) Νικητής 5 – Νικητής 6 (06/07, 21:00, Kazan Arena, Καζάν)

11) Νικητής 7 – Νικητής 8 (07/07, 17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

12) Νικητής 3 – Νικητής 4 (07/07, 21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

Ημιτελική Φάση (10-11/7)

13) Νικητής 9 – Νικητής 10 (10/07, 21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

14) Νικητής 11 – Νικητής 12 (11/07, 21:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

«Μικρός» Τελικός (14/7)
Ηττημένος 13 – Ηττημένος 14 (17:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

Τελικός (15/7)
Νικητής 13 – Νικητής 14 (18:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

Please follow and like us: